Edward Grzegorz Funke

Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Płocku

Tłumy gości pojawiły się 6 września o godzinie 19 w Płockiej Galerii Sztuki na wernisażu dwóch wystaw. Pierwsza to Jana Kantego Pawluśkiewicza "Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary", na którą złoży się ponad 60 obrazów, stworzonych w unikatowej technice żel-artu. Wernisażowi towarzyszyło muzyczno-filmowe spotkanie autorskie z udziałem artysty. Natomiast na piętrze Płockiej Galerii Sztuki prezentowana jest wystawę zdjęć Edwarda Grzegorza Funke. „Jan Kanty Fotograficzny” to efekt wspólnego projektu muzyka i fotografa, zrealizowanego od ponad dwunastu lat w trakcie kolejnych wernisaży Jana Kantego Pawluśkiewicza. Tak powstał zbiór ponad tysiąca zdjęć. W Płocku Edward Grzegorz Funke pokazał 20 wybranych Fotografii wielkoformatowych oraz cykl „KWADRATY 50x50”, powstały specjalnie na wystawę w Płockiej Galerii Sztuki . Inspiracją tego cyklu była płyta Consensus Jana Kanty Pawluśkiewicza. Czarno-białe zdjęcia przedstawiają krakowskiego artystę w portrecie reporterskim, udowadniając, że jest to erudyta obdarzony przez życie licznymi talentami, graficznym, muzycznym, architektonicznym, plastycznym czy mimicznym.

Obie wystawy, przygotowane we współpracy z Agencją Zegart, będą prezentowane do 27 września. Partnerem wystawy Jan Kanty Fotograficzny jest Fabryka Styropianu ARBET z Kulturą.

 

   

Poemat symfoniczny HARFY PAPUSZY

1 pażdziernika o godz 17.00 w Filharmonii Pomorskiej w ramach 55  Bydgoskiego Festiwalu  Muzycznego KONTRASTY  został zaprezentowany Poemat symfoniczny  HARFY PAPUSZY  skomponowany przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do wierszy  Bronisławy Wajs „Papuszy”.  Jest to wielka forma wokalno-instrumentalna na głosy, chór i orkiestrę. 55.Bydgoskiemu Festiwalowi Muzycznemu towarzyszy wystawa  Edwarda Grzegorza Funke  „Jan Kanty Fotograficzny”. Kilka zdjęć z wystawy.

Wernisaż wystawy w Bydgoszczy

30 września 2017 roku o godzinie 18.00 w Kujawsko- Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się wernisaż wystawy obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. „VOYAGE”. Na wernisaż zostali zaproszeni Krystyna, Dorota i Grzegorz Funke. Podczas wernisażu Grzegorz Funke zaprezentował kolejną pracę z cyklu Jan Kanty Fotograficzny , która została wykonana na wernisażu wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w czerwiecu. Kilka zdjęć z wystawy.

Jan Kanty Fotograficzny Bydgoszcz

55. Bydgoski Festiwal Muzyczny
Kontrasty. Polska i sąsiedzi
11.09-6.10.2017
 
55. BFM będzie towarzyszyła w foyer FP wystawa Edwarda Grzegorza Funke  Jan Kanty Fotograficzny. W 2007 w Galerii Five o’clock w Kołobrzegu odbył się wernisaż obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza i tam nastąpiło spotkanie obu artystów. Funke stwierdził, jako portrecista, że Pawluśkiewicz to znakomity model w portrecie reportażowym, a jego osobowość i wszechstronność w sztuce bardzo go inspiruje.

Czytaj więcej...

Tak było – wystawa w Darłowie

14 lipca odbył się wernisaż wystawy „TAK BYŁO” w ramach Festiwalu Media i Sztuka 2017 w Darłówku. Grzegorz Funke od lat realizuje swoją pasję fotograficzną i podróżniczą. Kolejne wystawy cyklu „Portret ze Świata” pokazywane są w całej Polsce, a także poza granicami kraju. Niedawno, w ubiegłym roku, nowością była retrospektywna wystawa podsumowująca drogę artysty „Moja podróż – przez sześć kontynentów do Swisłoczy”. Udział fotografa w Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie w 2016 był okazją do kolejnych podsumowań, ale okazał się również metodą na zdobycie nowych doświadczeń artystycznych. W 2017 na Festiwalu Media i Sztuka Grzegorz Funke otworzył wystawę „TAK BYŁO”. To zupełnie nowy projekt – seria portretów gości poprzedniego Festiwalu, fotografia zaskakująca, nieplanowana i świeża.

Czytaj więcej...

Projekt „Portret Świata”

Edward Grzegorz Funke od lat konsekwentnie realizuje swój projekt nazwany „Portret Świata”: portretuje świat fotografując przede wszystkim ludzi spotykanych na drodze swych podróży po sześciu kontynentach. Pełne człowieczeństwa reporterskie wizerunki zwykłych ludzi w ich codziennych sytuacjach tworzą całość bynajmniej niezwyczajną. E.G. Funke jest wrażliwym obserwatorem o wyjątkowej spostrzegawczości, wybornym snajperem o znakomitym refleksie i szczególnym poczuciu humoru. Eksponowane na dziesiątkach autorskich wystaw prace zostały wykonane w odległych i egzotycznych dla nas zakątkach świata. W bezpretensjonalny sposób ukazują one ludzi kulturowo nam odległych, lecz mentalnie bliskich. Przekaz intelektualny tej świetnej kolekcji jest wielowarstwowy, dominuje moim zdaniem jednak myśl sprowadzająca się do konstatacji, że różnorodność nie koliduje z jednością; nieprawdziwy jest podział na „my” i „oni”.

Czytaj więcej...

Nagroda ProArte - 16 czerwca 2012 roku

Wyróżnienie osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej. Uznanie za wkład na rzecz kultury. Docenienie tych, którzy ją upowszechniają i chronią. Nagroda ProArte ustanowiona w ubiegłym roku przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, a 16 czerwca 2012 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Szczecinie wręczona po raz pierwszy.

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy Moja Podróż

Do 30 czerwca w koszalińskim Muzeum można oglądać jubileuszową wystawę prac Edwarda Grzegorza Funke. Zbiór zdjęć ilustruje lata działalności, które upłynęły na podróżach w najbardziej egzotyczne zakątki świata. Ekspozycja jest, swego rodzaju podróżą sentymentalną fotografa przez wszystkie etapy swojej twórczości. Od lat 1963- 1969, kiedy to Funke pracował dla Studenckiej Agencji Informacyjnej Politechniki Gdańskiej, przez kilka reportaży, m.in. „Wizyta Charlesa de Gaulle'a w Gdańsku”. Najszerzej jednak zaprezentowany jest cykl „Portret Świata”, pokazujący podróż fotografa przez 6 kontynentów. Zdjęcia z takich miejsc jak Bhutan, Etiopia, czy Indie, to najbardziej typowy przykład fotografii reportażowej. Temat jaki Funke obiera za główny w swoich pracach, to człowiek.

Czytaj więcej...

Promocja książki

Dnia 27 maja 2014 roku o godz. 17.00 w Bibliotece w Koszalinie odbędzie się promocja książki. Spotkanie poprowadzi Piotr Pawłowski

Autor: Edward Grzegorz Funke
Tytuł: Moja podróż –przez sześć kontynentów do Swisłoczy
Wydawca: Wydawnictwo KAMERA- Kołobrzeg
Zdjęcia: Edward Grzegorz Funke 

…….Każda praca Grzegorza Funke jest na swój sposób niepowtarzalna, potrafi on nie tylko po prostu chwycić udany kadr, wyłowić coś niezwykłego w każdym portrecie, ale również dotknąć samej duszy tego czy innego człowieka, przeniknąć w jego myśli i wszystko to utrwalić na zdjęciu.

Czytaj więcej...

Edward Grzegorz Funke otrzymał złoty medal ”Zasłużony dla Fotografii Polskiej”

Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców powstał w 1995 roku. Zrzesza artystów fotografów (fotografików), twórców fotografii artystycznej. Nawiązuje do tradycji Fotoklubu Polskiego, którego głównym celem było rozwijanie fotografii artystycznej, nazwanej przez Jana Bułhaka - fotografiką. Statutowym celem działania Fotoklubu RP jest rozwój i upowszechnianie fotografii artystycznej oraz współuczestniczenie w rozwoju kultury.

Czytaj więcej...

Spotkanie w Radiu Koszalin

11 czerwca 2014 roku gościem Radia Koszalin była Natalia Niemen córka Czesława Niemena. W spotkaniu uczestniczył Edward Grzegorz Funke ,który w lipcu 1968 roku jako fotoreporter Ilustrowanego Magazynu „Kronika Studencka” dokumentował I Festiwal Zespołów Młodzieżowych o „Złotą kotwicę Sopockiego Lata 68”.

Czesław Niemen zwyciężył w kategorii solistów. Podczas spotkania Natalia Niemen otrzymała dwa albumy których autorem jest Edward Grzegorz Funke pt.” Moja podróż –przez sześć kontynentów do Swisłoczy”.

W albumie są zdjęcia Czesława Niemena z 1968 roku.

Czytaj więcej...

"Portret ze Świata" - wystawa w Wieluniu

1 marca 2013 roku o godzinie 12.00  w pięknych i oryginalnych salach Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się wernisaż wystawy Portret ze Świata. Było bardzo dużo osób w tym młodzież z gimnazjów i szkół średnich. Spotkanie rozpoczęło się  - w osobnej sali -  od małego recitalu melodii z całego świata, wykonanych na fletni Pana, przez miejscowego muzyka pana Tadeusza Maciejewskiego. Następnie  Jerzy Zegarliński  przedstawił sylwetkę autora i opowiedział o tym jak powstawała wystaw oraz odpowiadał na liczne pytania uczestników wernisażu. Ekspozycja wystawy będzie do 1 kwietnia 2013 roku.

"Portret ze Świata" w Kościerzynie - 19 maja 2011

Kolejna niesamowita, choć niedaleka podróż. Kolejne potwierdzenie, że o wyprawie nie świadczy dystans, a te najdalsze często wyłącznie pozornie są największymi.

Najbardziej w pamięci utkwić bowiem może ta chwila tuż za rogiem, podróż za jeden uśmiech. 

Za niezbity dowód uznać należy dzień otwarcia wystawy "Portret ze Świata" w Muzeum Ziemi Kościerskiej - 19 maja 2011 roku i dyskusje ze zgromadzonymi niczym wspólna, pamiętna wycieczka podświadomości do najdalszych zakątków Świata.
 

 

Czytaj więcej...

Zaproszenie na wernisaż wystawy "Portret ze Świata" do Płocka

Kolejny to już raz ale z niezmiennym podekscytowaniem przychodzi nam zaprosić Państwa na wernisaż wystawy "Portret ze Świata", który odbędzie się 17 lutego 2012 roku (piątek) o godzinie 17:00 w Muzeum Mazowieckim przy ul. Tumskiej 8 w Płocku.

Do miłego zobaczenia! Każdy wernisaż zapada w pamięć niepowtarzalnymi wspomnieniami, czego dowodem są wszystkie które obyły się dotychczas. Bez wyjątku. I kiedy wydaje się, że zdarzyło się już wszystko co zdarzyć się mogło, właśnie wtedy życie zaskakuje nas swoją wyjątkowością. Oczarowuje i fascynuje - na nowo, i tymi wrażeniami odbiera słowa, bo wszystkie wydają się niewystarczające.

 

Czytaj więcej...

Zaproszenie na wernisaż wystawy "Portrety ze Świata" do Gdyni

Wraz ze Stowarzyszeniem Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART z ogromną przyjemnością zapraszamy na wernisaż wystawy "Portrety ze Świata", tym razem do Gdyni, gdzie zaprezentowane zostaną 22 prace z sześćdziesięcio zdjęciowej kolekcji, która wystawiana była dotychczas w szesnastu galeriach w Polsce i dwóch zagranicznych: w Grodnie oraz w Pałacu Republiki w Mińsku. Oby do miłego zobaczenia 24 listopada 2011 roku (czwartek) o godzinie 19:00 w lokalu artystycznym TYGIEL, ul. Abrahama 86.

 

 

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy "Portret ze Świata" w Mińsku Mazowieckim

Na niezwykle miłą okoliczność otwarcia wystawy "Portret ze Świata" wraz z agencja ZEGART zapraszamy Państwa do Mińska Mazowieckiego. Wernisaż odbędzie się 22 września 2011 roku (w najbliższy czwartek) w Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16.

 

Wernisaż wystawy "Portret ze Świata" w Mińsku

"Portret ze Świata" w nieustającej podróży, więc jak zawsze gorąco zapraszamy, znieważając nawet obiektywne przesłanki zmniejszające prawdopodobieństwo spotkania. 2 września 2011 roku (piątek) Galeria Sztuki w Pałacu Republik w Mińsku, godzina 17:00 wernisaż wystawy fotografii "3 w 1". Trójka Autorów, trzy odmienne perspektywy i impresja nieograniczona żadną liczbą.

Udział w wystawie wezmą Edward Grzegorz Funke (Koszalin, Polska) kreśląc kadrem "Portret Świata", Ludmiła Wojda (Grodno, Republika Białoruś) ukazując "Odbicia" oraz Siergiej Zdanowicz (Mińsk, Republika Białoruś) prezentując "Strony z Dziennika". Może bowiem i Państwo właśnie gdzieś... w Świecie, więc oby do miłego zobaczenia!

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy "Portret ze Świata" w Białogardzie

Kolejne serdeczne zaproszenie, tym razem niedaleko, do Białogardu. Wernisaż wystawy "Portret ze Świata" odbędzie się 11 sierpnia 2011 roku, o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki Centrum Kultury i Spotkań Europejskich, ul. 1-go Maja 15.

Do miłego zobaczenia! Upływający dzień... w strugach deszczu. Na horyzoncie, jak co dzień, przeszkody. Pozory. Nawet jeśli mylna, często krzywa najistotniejszą jest perspektywa. Bo czasem wszystko zmienia punkt widzenia!

 

 

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy "Portret ze Świata" w Grodnie

"Portret ze Świata" w ciągłej podróży... W piątek 29 lipca 2011 roku w Galerii Miejskiej w Grodnie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy, na które jak zawsze gorąco pragniemy zaprosić, znieważając nawet te obiektywne przesłanki zmniejszające prawdopodobieństwo spotkania. Może bowiem i Państwo właśnie gdzieś... w Świecie, więc do miłego być może!

Na początku zawsze jest pozorny przypadek, któremu demaskująco na drugie imię: los. Nic bowiem nie dzieje się bez przyczyny tyle, że najczęściej poznajemy je w perspektywie dalszej, niż wstępne rozpoznanie. Podróż do Grodna z wystawą "Portret ze Świata" trzeba śmiało określić zrządzeniem losu. Nawet w najśmielszych założeniach trudno było przypuszczać, że fotograficzna pasja umożliwi powrót do korzeni.

Czytaj więcej...

Wernisaż wystawy "Portret ze Świata" do Świdnicy

Wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury oraz Agencją ZEGART zapraszamy na wernisaż wystawy "Portret ze Świata", który odbędzie się w ramach Świdnickiego Festiwalu Teatru Otwartego. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi  8 lipca 2011 roku o godzinie 19:00 w Galerii Fotografii, Rynek 44 - Świdnica. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 7 sierpnia 2011 roku.

"Portret ze Świata" w Grudziądzu 11 lutego 2011


Wernisaż wystawy w Grudziądzu to jedno z takich spotkań, których się żaluje... oczywiście tylko dlatego, że za szybko się kończą. Ale w pamięci trwają bez końca za sprawą niezwykłej otwartości i szczerości pozbawionej sztuczności w interakcji, która motywuje i mobilizuje na przyszłość. Tak ciepłe przyjęcie jest zasługą wszystkich zgroamdzonych w dniu 11 lutego 2011 roku w miejscowym Muzem. Publiki, którą śmiało można obsadzić w roli głównej i z zaszczytem wtórować jej na drugim planie.

 

 

 

Czytaj więcej...

Warszawa

Wystawa Portret ze Świata 5 stycznia 2010 godz. 18:00 Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga Południe miasta Warszawy ul. Meissnera 5

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Wystawa Portret ze Świata

W sposób szczególny i właściwy dla siebie Edward Grzegorz Funke dokonuje intelektualnej syntezy i niezwykle wyraźnie pozwala nam doświadczyć własnej obecności w przestrzeni która, dla większości z nas jest niedostępna i nieodkryta. I chociaż sama podróż, w miejsca kulturowo egzotyczne, jest w wyobrażeniu czymś banalnym i osiągalnym, to jednak trzeba mieć w sobie ogromy ładunek empatii oraz wrażliwości, aby spojrzeć drugiemu człowiekowi prosto w oczy. I jest to przestrzeń, w której Edward Grzegorz Funke porusza się z wyrafinowaną finezją i łatwością, właściwą dla osób obdarzonych darem,który pozwala w odpowiednim momencie uchwycić to, co głęboko w duszy gra... starej kobiecie z cygarem, mężczyźnie karmiącemu koty, strażnikom odpoczywającym w cieniu świątyni.

Czytaj więcej...