Edward Grzegorz Funke

Wystawa fotograficzna - Moja Podróż

Wystawa fotograficzna z okazji 70 urodzin
Autor: Edward Grzegorz Funke
Tytuł: MOJA PODRÓŻ. Przez sześć kontynentów do Swisłoczy
Kurator wystawy: Marta Adamczyk

Muzeum w Koszalinie wernisaż 22 maja 2014 roku, godz. 18.00 Patronat Honorowy Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego i Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Andrzeja Jakubowskiego. 18 czerwca 2014 roku kończę siedemdziesiąt lat.

Wystawa w Muzeum w Koszalinie której wernisaż odbędzie się 22 maja 2014 o godz. 18.00 rozpoczyna cykl imprez artystycznych z tej okazji. Na wystawie zaprezentowane zostaną moje prace, które powstawały w latach 1963-1969 gdy pracowałem dla Studenckiej Agencji Informacyjnej Politechniki Gdańskiej. Prace te zostaną wypożyczone z działu historycznego Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej. Obrazują one życie uczelni .Przedstawię też fotografie z reportaży : „Wizyta prezydenta Charles de Gaulla w Gdańsku”, „Czesław Niemen”,” Czerwone Gitary”, Breakałt i Mira Kubasińska”, No To CO”, ”Bizony i Stan Borys” , oczywiście była to fotografia analogowa i wszystkie prezentowane prace zostały wykonane w tradycyjnej ciemni.

Nie zabraknie prac z realizowanego od wielu lat autorskiego projektu „Portret Świata” który powstawał na sześciu kontynentach. Pragnę przedstawić pewną historię mojego życia w 1944 roku gdy miałem sześć tygodni rozpoczęła się moja podróż z miasteczka Swisłocz była to Polska do Koszalina na tak zwane „Ziemie Odzyskane” też do Polski. Odwiedziłem następnie sześć kontynentów by po sześćdziesięciu siedmiu latach dotrzeć do Swisłoczy /dziś Białoruś/ gdzie w miejscowym muzeum mam stałą ekspozycję moich prac. Prezentowana wystawa będzie podsumowaniem i w jakiś sposób analizą mojego życia artystycznego . 

Do 30 czerwca w koszalińskim Muzeum można oglądać jubileuszową wystawę prac Edwarda Grzegorza Funke. Zbiór zdjęć ilustruje lata działalności, które upłynęły na podróżach w najbardziej egzotyczne zakątki świata. Ekspozycja jest, swego rodzaju podróżą sentymentalną fotografa przez wszystkie etapy swojej twórczości. Od lat 1963- 1969, kiedy to Funke pracował dla Studenckiej Agencji Informacyjnej Politechniki Gdańskiej, przez kilka reportaży, m.in. „Wizyta Charlesa de Gaulle'a w Gdańsku”. Najszerzej jednak zaprezentowany jest cykl „Portret Świata”, pokazujący podróż fotografa przez 6 kontynentów. Zdjęcia z takich miejsc jak Bhutan, Etiopia, czy Indie, to najbardziej typowy przykład fotografii reportażowej. Temat jaki Funke obiera za główny w swoich pracach, to człowiek. Postać najczęściej patrząca w stronę widza, a z racji egzotycznych miejsc, w których wykonane zostały zdjęcia, najczęściej ubiór lub inne wyznaczniki nieznanej kultury przyciągają wzrok odbiorcy. Wernisaż, który odbył się 22 maja, miał jednak charakter zdecydowanie bardziej jubileuszowy niż inauguracyjny. Koszaliński fotografik w tym roku kończy 70 lat. Z tej okazji swoją obecnością, uroczystość uświetnili najwyższej rangi politycy związani z naszym miastem. Przemysław Krzyżanowski wiceminister oświaty wraz z wicemarszałkiem województwa, Andrzejem Jakubowskim odznaczyli fotografa medalem Gloria Artis, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gryfem Zachodniopomorskim za wybitny wkład w kulturę naszego regionu. Splendoru całej uroczystości dodał występ dwóch chórów, Koszalin Canta z Centrum Kultury 105 oraz Dysonans z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Sala wystawiennicza pękała w szwach. Zebrani widzowie w większości reprezentowali środowisko artystyczne oraz biznesowe.