Edward Grzegorz Funke

Muzeum w Koszalinie

Fotografie Edwarda Grzegorza Funke wzbogaciły zbiory sztuki współczesnej Muzeum w Koszalinie
W piątek 31 pażdziernika 2014 roku o godzinie 12.00, w obecności Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego ,dyrektora Muzeum Jerzego Kalickiego ,V-ce Prezydenta Leopolda Ostrowskiego,licznych przedstawicieli mediów, koszaliński artysta fotografik przekazał sześć swoich prac. Fotografie te były częścią jubileuszowej wystawy artysty "Moja podróż - przez sześć kontynentów do Swisłoczy", zorganizowanej z okazji siedemdziesiątych urodzin twórcy. Prace powstawały w latach 1966-1970 jako fotografie analogowe. Po zeskanowaniu zostały zapisane w technice cyfrowej. Na wystawie, która otwarta została 22 maja, można było zobaczyć prawdziwe perełki - m.in. kadry z wizyty prezydenta Charlesa de Gaulle' a w 1967 r. w Gdańsku, czy Festiwalu Muzyki Nastolatków z 1966 roku. Teraz kilkoma niezwykłymi kadrami Muzeum będzie mogło chwalić się co dzień. I co dzień pokazywać życiową podróż artysty, która może być wspaniałą inspiracją - nie tylko dla fotografów.


Powiększenie wielkoformatowe 60x80 cm oraz 70x100 cm, wykonane zostały w 2014 roku, na laserowej naświetlarce Cymbolic Sciences Lightjet 5900. Jest to urządzenie, które za pomocą laserów naświetla tradycyjny papier fotograficzny FujicolorCrystalArchive, który później trafia do procesora chemicznego Colenta 140 RA-4, w efekcie końcowym otrzymujemy fotografię a nie wydruk.Podarowane fotografie są z serii limitowanej do 10 sztuk i otrzymały numer 1.
Edward Grzegorz Funke urodził się 18.06.1944 roku w Swisłoczy. Mieszkaniec Koszalina od 1951 roku. Absolwent Politechniki Gdańskiej, doktor nauk technicznych, przedsiębiorca, podróżnik. Przygodę z fotografią rozpoczął w 1966 roku jako członek redakcji Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka”. Jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców . Od 12 lat realizuje autorski projekt fotograficzny „Portret świata”. W jego ramach powstało18 wystaw autorskich prezentowanych ponad 70 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i Białorusi. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych oraz pokazów plenerowych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i zagranicznych. Prace jego znajdują się w kolekcjach muzealnych , zbiorach prywatnych i wydawnictwach. Na stałe współpracuje z wydawnictwem Kamera i Agencją ZEGART. Od 1 maja 2004 roku, prowadzi Autorską Galerię Fotografii, w której odbyło się 30 wernisaży, w tym 19 twórców spoza Koszalina. W roku 2009 założył w Koszalinie Bałtycką Szkołę Fotografii. Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, dwukrotnie nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, medalem Ludzie dla Ludzi Stowarzyszenia Solidarni Plus, Koszalińskim Orłem 2011 za promocję Koszalina na świecie i świata w Koszalinie oraz medalem Ignacego Jana Paderewskiego za wybitne działania kulturalne w zakresie fotografii dokumentalnej, przyznanym na wniosek Stowarzyszenia Inżynierów Polskich „Polonia Technica” USA. W 2012 roku otrzymał nagrodę Pro Arte Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ,natomiast w 2014 roku, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.
Zdjęcie 1 od lewej :Prezydent Koszalina Piotr Jedliński ,Edward Grzegorz Funke ,Dyrektor Muzeum Jerzy Kalicki, V-ce Prezydent Koszalina Leopold Ostrowski.