Edward Grzegorz Funke

Peru

Autor: Edward Grzegorz Funke
Tytuł: Peru
Komisarz wystawy: Wiktoria Blacharska

Słowo o wystawie Peru - kraj i ludzie
Peru - kraj i ludzie to kolejna wystawa fotografii Edwarda Grzegorza Funke z cyklu Portrety świata. W dzisiejszych czasach wiele osób wyrusza w podróże z chęcią zarejestrowania i uchwycenia różnorodności świata jego klimatów, krajobrazów, kultury.

Nie mamy też obecnie problemu z robieniem zdjęć. Podróżujący zaopatrzeni w aparaty cyfrowe przywożą ze swoich wypraw tysiące zdjęć. Nie wszyscy jednak wykazują się takimi umiejętnościami, pasją i patrzeniem okiem obiektywu jak Edward Grzegorz Funke. Fotografuj e już od ponad 50 lat. Jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Od wielu już lat wraz z żoną Krystyna stanowią doskonały tandem podróżniczy jeżdżąc w przeróżne zakątki świata, fotografując, opisując a następnie opowiadając o nich za pomocą organizowanych wystaw i pokazów multimedialnych zarówno w swojej autorskiej galerii w Koszalinie jak i poza nią. Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku mieszczący się w zabytkowym Spichlerzu w Parku Oliwskim również co pewien czas prezentuje wystawy przybliżające obraz innych mało znanych kultur w swoim cyklu wystaw pozaeuropejskich. W konsekwencji naszego spotkania z Panem Edwardem Grzegorzem Funke zrodził się pomysł zorganizowania wystawy jego fotografii portretujących krajobrazy ludność Peru, które zarejestrował w trakcie swojej podróży do tego kraju. Na wystawie przedstawiamy około 50 fotogramów wzbogaconych o pamiątki podróżników przywiezione z wyprawy peruwiańskiej.

Wystawa peruwiańskich fotografii Edward a Grzegorza Funke stała się dla nas doskonałą okazją do zaprezentowania nigdy dotąd nie pokazywanych publiczności obiektów ceramiki staro peruwiańskiej, które znajdują się w zbiorach Działu Pozaeuropejskiego naszego muzeum. Jest to 13 niezwykle interesujących archeologicznych naczyń głownie ceramiki czarnej ale także trójkolorowej o Zoomorficznych często kształtach. Naczynia te stanowią część kolekcji Emila Treptowa - inżyniera górnika i kolekcjonera sztuki indiańskiej i prekolumbijskiej. Kolekcjoner pracując w latach 1878-1884 jako kierownik kopalni i huty srebra w Peru gromadził przedmioty do kolekcji podczas swojej pracy w terenie. Emil Treptow znaczną część tej kolekcji przekazał do mieszczącego się dawniej w Zielonej Bramie w Gdańsku Staatlisches Museum fur Naturkunde und Vorgerschichte. Po wojnie jej mała cząstka znalazła się w zbiorach oddziału Etnografii M N G. Większość ocalałych naczyń z jego kolekcji przeważnie zbieranej w okolicach Santa Ines należy do staroperuwiańskiej kultury Chimu datowanej przez archeologów na IX-X w n e Jest to mała lecz niezwykle cenna kolekcja, zachowana w dobrym stanie z wyrażnie oznakowaną prowincją pochodzenia, co dodatkowo podnosi jej wartość. Ten archeologiczny akcent wraz ze zdjęciami słynnego Machu Picchu obok wyłaniającej się ze zdjęć współczesności pokaże także starożytność Peru. Mam nadzieję, że prezentowana wystawa przybliży ten interesujący kraj i jego mieszkańców.

Składam podziękowania Edwardowi Grzegorzowi Funke i jego małżonce
Krystynie za życzliwość, zaangażowanie i współpracę przy tworzeniu
tej wystawy.

Wiktoria Blacharska
Kierownik oddziału Etnografii
Muzeum Narodowego w Gdańsku
Komisarz wystawy